Hasonló a hasonlóhoz

Krisztus lakjék szívetekben a hit által, a szeretetben meggyökerezve és megalapozva képesek legyetek felfogni minden szenttel együtt: mi a szélesség és hosszúság, magasság és mélység; és így megismerjétek Krisztus minden ismeretet meghaladó szeretetét, hogy Isten mindent átfogó teljességére jussatok.

Jól megfigyelhető jelenség, hogy a hasonlók vonzódnak egymáshoz. A nyugis gyerekek a hasonlókkal játszanak szívesen, és a mindent felforgató kópék is megtalálják egymást. A fiatalok és a felnőttek is keresik és megtalálják a hasonló érdeklődésűeket, így jönnek létre a sport, autós, néptánc, horgász satöbbi klubok, egyesületek, vagy akár a bibliakörök. A hasonlók felismerik, és könnyebben megértik egymást, mint azok, akik különböznek, mert hasonlít a természetük, és egy rugóra jár az agyuk.

Hogyan ismerhetjük meg Istent? Hogyan ismerhetjük meg őt igazán, mélyen, olyannak, amilyen? Ez egy olyan kérdés, ami régóta foglalkoztat sok embert. Pál apostol az Isten megismeréséhez vezető utat mutatja be az előbb olvasott mondatokban.

Isten legalapvetőbb tulajdonsága a szeretet, annyira, hogy János apostol egyszerűen így fogalmaz: „az Isten szeretet”. Ennek a szeretetnek a mélysége, végtelensége, mindent átölelő volta titok a számunkra, alig értünk belőle valamit. Ugyanakkor hisszük és tapasztaljuk bizonyos mértékig, ezért el tudjuk mondani, hogy Isten nagyon szeret minket; ez a szeretet erőt, biztonságot, reményt ad, kisegít a gödörből, amikor ott vagyunk, és még sok mindent tudhatunk róla, amit átéltünk, de teljes mélységében nem tudjuk felfogni.

Egyféleképpen juthatunk közelebb Isten, a Szeretet megértéséhez: ha hasonlóvá válunk hozzá. „A szeretetben meggyökerezve és megalapozva képesek” leszünk „felfogni... Krisztus minden ismeretet meghaladó szeretetét”. Sőt, így „Isten mindent átfogó teljességére” juthatunk.

A szeretet tesz hasonlóvá hozzá, és így ismerhetjük meg őt egyre mélyebben. Mert így hasonló lesz a természetünk és a gondolkozásunk az övéhez. Enélkül alapos tárgyi ismeretünk lehet a Biblia tanításairól, mint amilyen az írástudóknak és farizeusoknak volt Jézus korában, de „Krisztus minden ismeretet meghaladó szeretetét”, tehát magát a Megváltót, nem fogjuk megismerni.

Kérjük tőle ma is ezt az Istent megismertető szeretetet!

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Jabéc imája

Ez nem az a nap!

Egy tánc az esőben