Isten nem ver bottal
Boldog az az ember, akit te megfenyítesz, Uram, és megtanítasz törvényedre, hogy megóvd a rossz napoktól, míg a bűnösöknek megássák a sírját.
Emlékszem, milyen érzés volt gyerekként büntetést kapni. Nem voltam rossz gyerek, félre ne érts, és ha az is lettem volna, se merném bevallani, nehogy a gyerekeim felbátorodjanak. De azért becsúszott egy-két dolog, amiért bizony megkaptam a magamét. Nem szívesen gondolok vissza ezekre.
Felnőttként aztán az ember elkezdi értékelni az összes pofont, ami nem ment mellé. Azokat a büntetéseket, kritikákat, intőket és egyeseket, amiket jókor, jó helyen kapott. Azokat, amik tudva, vagy tudat alatt, de formálták, és olyanná tették, amilyen most.
“Isten nem ver bottal” tartja a mondás, és ez igaz is. Vannak neki más módjai a fegyelmezésre, megjobbításra. A zsoltáríró a mai alapigénkben ezt a gondolatot hozza elő: milyen jó, ha az embernek jó tanítómester igazgatja az útját, olyan, aki még a rossz napoktól is meg tudja óvni – szemben azzal, akit nem tanított meg senki a jó útra.
A fenyítés soha nem jó dolog. Ahogy én magam is felnőtté lettem, rájöttem, hogy a pofonnál sokkal jobb nevelő a szeretet – nem csoda, hogy én is zömében ez utóbbiból kaptam. Isten pedig a legjobb tanítómester. A szeretetével tanít. Boldog ember az, aki ebből a szeretetből tanul, mert ez meg tudja őt óvni a rossz napoktól is.