A Jó, a Rossz és a Csúf

Két ember ment fel a templomba imádkozni: az egyik farizeus, a másik vámszedő. A farizeus megállt, és így imádkozott magában: Istenem, hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember: rabló, gonosz, parázna, vagy mint ez a vámszedő is. Böjtölök kétszer egy héten, tizedet adok mindenből, amit szerzek. A vámszedő pedig távol állva, még szemét sem akarta az égre emelni, hanem a mellét verve így szólt: Istenem, légy irgalmas nekem, bűnösnek!  Mondom nektek, ez megigazulva ment haza, nem úgy, mint amaz. Mert aki felmagasztalja magát, megaláztatik, aki pedig megalázza magát, felmagasztaltatik.

Lukács 18:10-14

A cím egy klasszikus westernfilm címe, amit legtöbben valószínűleg láttunk már. Én is, valamikor tinédzser koromban. Ha jól emlékszem, a három név a három főszereplő jellemét tükrözi. Nem tudom, hogy a rendező gondolt-e arra, amikor a filmen dolgozott, hogy ez a három tulajdonság egyszerre jelen lehet egy ember életében is – kicsit torz módon. Jézus példázatában egy ilyen abszurd helyzetet mutat be.

Az első ember olyan nak látta magát, hogy csak hálát tudott adni, miközben önmagát dicsőítette. Krisztus értékelése szerint ő rossz volt, és a hencegése nagyon csúf dolog volt. Énképe sérült volt, önértékelési problémáit mások leértékelésével próbálta kezelni. Amikor valaki másokról általában rosszat mond, magát pedig tömjénezi, annak mindig ez van a hátterében. Segítségre szoruló emberek ők, akik nem kérik még Isten segítségét sem, mert azzal hitegetik magukat, hogy velük minden rendben van.

A másik ember nagyon rossznak látta magát. Csúf dolgokat tett, és úgy gondolta, hogy a jelleme is ilyen. Ezt üzente neki az, ahogy mások viselkedtek vele szemben – de ezt mondta a lelkiismeretében megszólaló halk, szelíd hang is. Mivel Isten Lelkének indítására hallgatott, szeretett volna lenni, és el is indult ezen az úton. Őszintén megvallotta bűnösségét, és Isten kegyelmében, segítségében bízott. Ezért Krisztus már ebben az állapotában nak nevezte, olyannak, aki „megigazulva ment haza”.

Te milyennek gondolod magadat? Mit mondasz magadról?

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Egy ismerős ismerőse

Hívd meg a lelkészed egy sörre!

Mint a villámlás