Ember-marások
És ahogyan Mózes felemelte a kígyót a pusztában, úgy kell az Emberfiának is felemeltetnie, hogy aki hisz, annak örök élete legyen őbenne.
Izráel népe már az ígéret földjének határán volt, de valahogy mindig szembejött egy újabb akadály, egy újabb próba. Ezúttal mérges kígyók lepték el a tábort, és martak, akit értek.
És mi volt Mózes megoldása? Isten utasítására rézből elkészítette a mérges kígyók mását, majd feltűzte egy póznára. Ha bárkit megmar a kígyó, csak tekintsen fel a szoborra, és túléli a marást. És ez így is történt. A kígyók nem tűntek el egy szempillantás alatt, a harapás sem gyógyult meg varázsütésre, de aki felnézett, túlélte.
Ma sincs ez másképp. Csak ma sokkal inkább (akár önhibánkból, akár önhibánkon kívül) ember-marások érnek bennünket. Egy-egy gúnyos szó, egy udvariatlan gesztus, egy veszekedés, egy konfliktus elmérgesedhet, és megfertőzheti egész napunkat, vagy akár egész életünket. És a pusztai kígyókhoz hasonlóan az emberek sem tűnnek el csak úgy, és sok ilyen marás sem gyógyul meg olyan hamar.
De Istennek erre is volt megoldása. A hármas istenség egyik személye felvette az ember alakját, és hagyta magát feltűzni egy póznára. Aki felnéz rá, túléli az ember-marást.
Ha felnézel a kereszten függő Krisztusra, ha látod, hogyan élt ő emberként, hogyan kezelte a más emberek által okozott testi-lelki sebeket, akkor szemlélés által te is átalakulsz. Nem gyógyulnak meg a sebek egy varázsütésre, nem tűnnek el a harapós emberek egy szempillantás alatt, de túléled a találkozást.
Sőt, ha jobban megnézed, a kígyó-jelmez alatt fel-feltűnik annak a másik személynek az istenképűsége.