Tégy bölccsé
Ma van az oktatás világnapja. Néhány száz évvel ezelőtt az írás és az olvasás a gazdag gyerekek privilégiuma volt Magyarországon. Eötvös József 1868.-ban tette kötelezővé a tanulást.
Izraelben mondhatni amióta az írás és az olvasás létezik, amióta Isten elrendelte az Ő szavának írásba foglalását, azóta szégyen volt, ha egy anya nem tanította meg gyermekét írni, olvasni. És mi volt az olvasókönyvük? A szentírás. Így az oktatás fellegvára nem a könyvtár, a kultúrház vagy az iskola volt, hanem a templom és a zsinagóga. Az igazi filozófia (a bölcsesség szeretete) forrása pedig maga Isten volt. Ezért mondta bölcs Salamon, hogy minden hiábavalóság (latinul: vanitatum vanitas).
Ha a negyvenkettedik zsoltárt az elejétől olvassuk, akkor már is kapcsolódni tudunk ehhez a nemzetközi ünnephez. Isten egyenlő bölcsesség egyenlő vágyódás. Ahogy a szarvas vágyódik az élő vízforráshoz, úgy vágyódom Isten után.
De ahogy Isten maga a bölcsesség, úgy maga a szeretet és az öröm is. És ha ez mind egy és ugyanaz, akkor… Ő válik életem közepévé és ez tesz igazán bölccsé.
Ui.: Minden ország január 24-én ünnepli az oktatás világnapját.
Az ENSZ Közgyűlése 2018-ban hirdette meg ezt a napot, hogy reflektorfénybe állítsa, milyen fontos szerepet játszik az oktatás a béke és a fejlődés előmozdításában.
Az ENSZ adatai szerint 244 millió gyermek és fiatal nem jár iskolába, és 771 millió felnőtt nem tud írni és olvasni. Elfogadhatatlan, hogy ezek az emberek nem élhetnek az oktatáshoz való jogukkal.
(Soós Róbert)